Wyciąg- ekstrakt ze skrzypu polnego 100ml

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1360
  • Dostępność: Jest

WYCIĄG - EKSTRAKT ZE SKRZYPU POLNEGO


Skrzyp znany był już  w starożytności, choć nie rozróżniano wówczas jego gatunków. Zalecany przy krwotokach, okładach  ran. Używano go też w formie utartego proszku rozpuszczonego w wodzie na wrzody wątroby, macicy, a z winem na „rany w kiszkach, wrzody żołądka, zatrzymanie moczu i upławy". Ziele to używa się jako odwar do przemywań, zawijań lub w postaci kompresów przekłada się je na chore miejsca, bądź używa do parówek, kąpieli i nasiadówek". W medycynie ludowej używano tego ziela zwłaszcza w postaci odwaru, na gruźlicę, przy bronchicie, kamicy nerkowej, schorzeniach nerek i pęcherza. Leczono nim też padaczkę, hamowano krwotoki z nosa i robiono z niego okłady na liszaje i egzemy (D. Tyszyńska- Kownacka i in.)
Przetwory z ziela skrzypu zwiększają objętość wydalanego moczu i usuwają nadmiar moczanów.  Flawonoidy działają również łagodnie rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe, a także uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Przeciwdziałają obrzękom i poprawiają pracę serca. Ponadto działają odtruwająca i usprawniają czynność wątroby. Wyciągi ze skrzypu działają ściągająca i przeciwbakteryjnie. Podane zewnętrznie mają działanie ściągające i przeciwzapalne.
Zawarta w zielu, krzemionka rozpuszczalna w wodzie ma wpływ na różne procesy metaboliczne organizmu ludzkiego.  M.in. ma działanie przeciwkamicowe.
Substancje zawarte w skrzypie nadają elastyczność i zwiększają odporność naskórka, błon śluzowych, tkanki łącznej i kości, regulują przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, hamują odkładanie się w nich tłuszczów oraz wywierają korzystny wpływ na aktywność hormonalną ludzi starszych. Zaleca się w niedoborze potasu, magnezu i mikroelementów. Skrzyp podnosi poziom hemoglobiny.
Ziele ma zastosowanie w kosmetyce - łamliwość paznokci, porost włosów.


Przy bolesnym zapaleniu pęcherza moczowego i bólach skurczowych nie ma lepszego sposobu niż sporządzić odwar ze skrzypu, otulić się płaszczem  kąpielowym i pozwolić, aby  przez 10 minut pary oddziaływały na pęcherz. Jeżeli taki  zabieg po wtórzy si ę kilkakrotnie dolegliwości szybko ustąpią.



Idealny jako dodatek do kąpieli

Skrzyp Polny stosuje się przede wszystkim:
– W leczeniu gruźlicy,
– Jako środek hamujący krwawienie (płucne, maciczne, żołądkowe),
– W ciężkich schorzeniach nerek i pęcherza moczowego,
– W gnijących ranach
– W leczeniu bólów artretycznych, reumatycznych i nerwobólach,
– W zapaleniu pęcherza moczowego i bólach skurczowych,
– W leczeniu piasku/kamieni w nerkach i pęcherzu moczowym,
– W przypadku zapalenia miedniczek nerkowych i roponerczu,
– Przy swędzących wysypkach skórnych,
– W ropnym zapaleniu łożyska paznokcia, otwartych ranach stóp, próchnicy kości, przetokach, figówkach,
– Przeciwko poceniu się stóp,
– Na oparzenia i trudno gojące się rany.

 Przechowywać w chłodnym miejscu.
skład: woda, alkohol, ekstrakt ze skrzypu