Olej perilla BIO 100 ml

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest

Olej perilla BIO

100ml

 

 

 

 

 

Olej z pachnotkipozyskiwany jest z nasion pachnotki zwyczajnej. Jest togatunek rośliny jednorocznej z rodziny jasnowatych. Nazywa się ją także pachnotką uprawną, pachnotką brazylijską i perillą zwyczajną, zaś w Japonii znana jest jakoShisu .

Pochodzi z obszaru dalekiego wschodu, Indii, Chin, Japonii, Półwyspu Indyjskiego i Indochin. Wiele wzmianek na temat tego oleju znajduje się w książkach medycyny chińskiej, gdzie był i jest ważnym środkiem leczniczym stosowanym w wielu schorzeniach.

Olej ten charakteryzuje się niezwykle wysoką zawartością kwasu α-linolenowego, należy on do kwasów esencjonalnych, których człowiek nie potrafi sam wyprodukować i musi dostarczać go wraz z pożywieniem. Kwas ten stanowi ok. 64% zawartości oleju z pachnotki, kwas linolowy 17% a kwas oleinowy stanowi tylko 15% oleju Perilla. Nasycone kwasy tłuszczowe stanowią tylko niewielką część.

Zawiera również garbniki i związki fenolowe (kwas rozmarynowy, luteolin, apigenin, katechiny), co jest typowe dla rodziny Lamiaceae, terpeny, flawonoidy, glikozydy, antyocyjany. Podane związki fenolowe posiadają silne właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne, kwas rozmarynowy stabilizuje błony biologiczne, chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, wolnymi rodnikami, jest też niespecyficznym inhibitorem wielu enzymów. Dobrze wchłania się z powierzchni skóry. Właściwości te sugerują, że może wpływać na funkcję ochronną warstwy rogowej naskórka oraz zapobiegać podrażnieniom skóry i jej starzeniu się. Wiele substancji zawartych w tym oleju, jak wykazują badania, ma działanie antynowotworowe.

W przeprowadzanych badaniach wykazano zdolność oleju z pachnotki do zapobiegania i zmniejszania trądziku, poprzez bakteriobójcze działanie m. in. na Propionibacterium Acnes i Staphylococcus aureus - dwa główne szczepy bakterii przyczyniające się do genezy zmian trądzikowych.

Skład oleju z pachnotki i proporcje zawartych w nim kwasów tłuszczowych są kolejnymi cechami, które potwierdzają wysoką przydatność oleju Perilla w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Zaleca się go także w pielęgnacji cery suchej, podrażnionej, łuszczącej się, z AZS, wrażliwej. Działa antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, łagodzi podrażnienia, regeneruje, nawilża, podnosi zdolnosci obronne skóry, dzięki bardzo wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych Ω-3 i Ω-6, reguluje wydzielanie i jakość sebum, pomaga zapobiegać i leczyć zmiany trądzikowe, poza tym kwas alfa-linolenowy działa przeciwzapalnie, zaś linolowy odpowiada za prawidłowe nawilżenie naskórka, a także ze względu na swoje powinowactwo do naturalnego cementu międzykomórkowego i sebum, posiadają zdolność przenikania w głębsze warstwy naskórka. Dzięki temu skóra zostaje głęboko nawilżona i odżywionia, jednocześnie olej ten staje się świetnym nośnikiem innych dobroczynnych substancji rozpuszczalnych w tłuszczach.